Protetik Diş Tedavisi

Köprü nedir? (Sabit restorasyonlar, kaplama, kron) 

Bir veya birden fazla diş eksikliğinde, boşluğun yanındaki komşu dişlerden destek alınarak,   dişlerin ağızda görünen kısımlarının yerine yapılan protezlerdir. Hasta tarafından takılıp çıkarılmamaktadırlar. Komşu dişlerin de küçültülmesi ile laboratuarda hazırlanan özel kaplamalar daha sonra dişlere yapıştırılırlar. Böylece eksik olan dişin yeri doldurularak hastaya kaybedilen estetik ve çiğneme  fonksiyonu geri kazandırılmış olmaktadır.

Metal alt yapılı köprüler 

Alt yapısında metal alaşımların kullanıldığı üst yapısı porselen olan protezlerdir.

Zirkonyum alt yapılı protezler 

Porselen köprü protezlerinde alt yapı olarak metal yerine kullanılmaktadırlar. Estetik ve dayanıklığı, metal alt yapılı porselen   protezlere  göre daha fazla olan  beyaz bir alaşımdır. Işık geçirgenliğinin metal alaşımlara göre fazla olması sayesinde doğal   dişlere daha yakın diş renkleri elde edilmektedir.

Total protez nedir ?

Alt / üst çenelerdeki tüm dişlerin kaybedilmesi durumunda  kullanılan protezlerdir. Tam damak olarak da isimlendirilmektedirler. Tam damak protezleri, dişsiz bölgeye oturan pembe renkte akrilik damaktan ve bu damağın üzerindeki hastaya özel olarak seçilen akrilik dişlerden oluşmaktadırlar.

Kancalı protez / Bölümlü protez / Parsiyel protez nedir?

Geniş diş eksikliği olan durumlarda, ağızda kalan dişler sabit protez yapmak için yeterli sağlamlıkta ve sayıda değilse kullanılan protezlerdir.    Diş eksikliği olan bölgenin önündeki      /arkasındaki  dişe metal kancalar oturarak protezin sabit kalması sağlanmaktadır. Burada kullanılan metal kancalardan dolayı kancalı protez de denilmektedir.  Protezde kullanılan dişler akriliktir. Porselen diş kullanımı tavsiye edilmez.

Hassas bağlantılı protez nedir? Hassas bağlantı nedir ? 

İki ya da daha çok parçadan oluşan, bir parçasının kök, diş veya implanta, diğer parçasının proteze bağlandığı bağlayıcılardır. Bu protezlerde hassas bağlantının olacağı dişler de ( dişsiz    alana en yakın olan diş )  özel parçalı kuronlarla kaplanmaktadır. Böylelikle hareketli protezin iç kısmındaki hassas bağlantı alanıyla kuron üzerindeki hassas bağlantı alanı birleşerek protezi  sabit bir  şekilde tutmaktadır.

Kancalı protezlerde protezin metal kancaları ön dişlerde estetik açıdan problem yaratabilir. Ayrıca diş eti hastalığı bulunan hastalarda dişe gelen kuvvet dişin kaybedilmesine neden olabilir.  Bu gibi durumlarda hassas bağlantılı protez çeşitleri tercih edilebilmektedir.

TOP