Endodonti (Kanal Tedavi)

Kanal tedavisi nedir?
Dişin canlılığını yitirmesi sonucu dişin kanallarında meydana gelen enfekte dokuların temizlenmesi dezenfekte edilmesi ve doldurulmasına kanal tedavisi denir.

Neden kanal tedavisi yapılır?
Çürüğün ilerlemesi sonucu dişin siniri etkilenmişse, travma sonucunda diş kırılıp siniri açığa çıkmışsa veya diş canlılığını yitirmişse, radyolojik muayene sırasında dişin kök ucunda lezyon izlenmişse dişe kanal tedavisi uygulanması gereklidir.

Kanal  tedavisi uygulanacak dişlerde hangi belirtiler olabilir?
Kendiliğinden şiddetli ağrı, sıcak ve soğuğa karşı uzun süre hassasiyet, dokunma çiğneme sırasında ağrı, dişin renginin değişmesi, apse oluşumuna bağlı yüzde şişlik veya dişetinde sivilceye benzer irinli oluşumlar gibi belirtiler sayılabilir. Kanal tedavisi yapılması gereken dişler bazen hiç bir belirti vermeyip muayene sırasında fark edilebilir.

Kanal tedavisi sırasında ve sonrasında ağrı olur mu?
İltihap ve enfeksiyondan kaynaklı diş ağrısını ortadan kaldırmak için yapılan kanal tedavisi öncesinde anestezi yapıldığı için işlemler genellikle ağrısızdır. Kanal tedavisinden sonra birkaç gün dişte hassasiyet olabilir. Özellikle bir şeyler yerken, dişin üzerine basıldığında bu ağrı artabilir. Bu durumda hekiminizin önermiş olduğu ağrı kesiciyi kullanmanız yeterli olacaktır.

Kanal tedavisi yapılan dişler ne kadar ağızda kalır?
Kanal tedavisi tamamlandıktan sonra dişe dolgu ve hatta kaplama (metal veya zirkon destekli porselen, full porselen) yapılır. Bu işlemler sonrası dişinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

TOP